Otázka:

KVALITATIVNÍ KRITÉRIA KVH HRANOLŮ

KVALITATIVNÍ KRITÉRIA KVH HRANOLŮ

Dřevo patří mezi oblíbený a široce používaný moderní stavební materiál. Jeho vlastnosti a kvalita se však mohou, vzhledem k tomu že se jedná o rostlý přírodní materiál, podstatné̌ lišit.

Kritéria kvality KVH ke stažení ZDE*

Technická data Kloboucká lesní*

*Uváděná kvalita a kritéria kvality povrchů jsou převzaty z podkladů výrobců a mohou se v závislosti na aktuálním dodavateli mírně lišit. 

Co znamená konstrukční a pohledová kvalita

Konstrukční kvalita (označena jako NSi) je určena k použití všude tam, kde nejsou vysoké nároky na pohledovou kvalitu. Dřevo může být zabarvené, zamodralé, mohou být vypadané suky, praskliny a další drobné vady. Jedná se o vizuální chyby, které neovlivňují mechanické vlastnosti materiálu. Nedostatky ve vzhledu nikoli v kvalitě materiálu a vše v souladu s odpovídajícími oborovými normami. 

KVH hranoly (z německého Konstruktionsvollholz)

Jedná se o konstrukční stavební dřevo, čtyřstranně hoblované, vysoušené se sraženými hranami. KVH hranol je v průřezu z jednoho kusu materiálu, který je délkově napojovaný tzv. cinkovým spojem, u kterého vás příjemně překvapí vyvážený poměr mezi kvalitou a cenou. KVH hranoly jsou cenově dostupnější než BSH hranoly a vyrábí se již od rozměru 40x60 mm. Mají ovšem menší tvarovou stálost než lepené BSH hranoly a jsou dostupné převážně v nepohledové (NSi) kvalitě. Doporučíme vám to nejlepší možné řešení, ale konečné rozhodnutí necháme na vás!

Díky technickému sušení dosahují vyborných konstrukčních vlastností a neobsahují žádné škodlivé látky. Cinkovaný ozubový spoj umožňuje vyrábět KVH ve standardní délce 13 metrů a přispívá k vysoké pevnosti každého prvku.

Používají se například na rámové konstrukce dřevostaveb, konstrukce podlah a stropů, altány, pergoly, konstrukce krovů a plochých střech.

  • KVH je sušený a hoblovaný hranol, který splňuje stavební normy a pevnostní třídu C24.
  • KVH hranoly se vyrábí od průřezu 40x60 mm až do průřezu 140x240 mm a pouze v sudých rozměrech.
  • KVH hranol je délkově spojovaný tzv. cinkovým spojem, který nikterak neovlivňuje kvalitu či mechanické vlastnosti dřeva.
  • KVH hranoly jsou převážně vyráběny ze smrkového dřeva, které je při výrobě vysušeno na vlhkost 15% +/- 3%
  • KVH hranoly se nevyrábějí v pohledové kvalitě.

 

Příklady přípustných vad u konstrukční/nepohledové (NSi) kvality u KVH hranolů

           

Výskyt suků na hranolech

Veškeré konstrukční hranoly mají suky, protože stromy mají větve. Jejich množství, četnost a velikost se řídí platnými oborovými normami.

 

Pevnost zubovitého spoje

Je minimálně stejná nebo vyšší než pevnost rostlého dřeva. Pevnost konstrukčního prvku není snížena použitím cinkového spoje.