Otázka:

V čem se liší BSH a KVH hranoly?

KONSTRUKČNÍ DŘEVĚNÉ HRANOLY

V čem se liší BSH a KVH hranoly?

KVH je jeden hranol délkově napojovaný tzv. cinkovým spojem. BSH je hranol z několika na sobě vrstvených lamel, které jsou délkově napojované tzv. cinkovým spojem. Obecně platí více lamel = více lepených spár = více lepidla = větší pevnost a tvarová stálost.

 

Co je konstrukční hranol

Konstrukční hranol (KVH, DUO/TRIO, BSH) je pevnostní prvek, kde je zvláštní důraz kladen na jeho stabilitu a pevnost.

 

BSH hranoly (z německého Brettschichtholz)

Hledáte architektonicky všestranný a pohledový materiál? Naše doporučení: kupte si lepené lamelové konstrukční hranoly (BSH) v pohledové (Si) kvalitě! BSH lepené vrstvené hranoly se skládají ze sušených lamel lepených rovnoběžně s vlákny, přičemž vady jako velké suky, kůra a smolníky jsou odstraněny. Díky lepení má BSH vyšší pevnost a tuhost než klasické rostlé dřevo nebo konstrukční stavební dřevo (KVH). Největší výhodou BSH hranolů je rozměrová stálost, přesnost a vysoká nosnost při nízké vlastní hmotnosti. BSH lepené hranoly lze díky svým vlastnostem využít nejen v interiérech, ale také exteriérové využití je možné v plném rozsahu. Jsou vhodné pro vysoce namáhané a esteticky náročné konstrukce staveb s větším rozpětím.

BSH lepené hranoly mají sražené hrany. Nejčastěji se vyrábějí ze smrkového dřeva. Jsou vyráběny lepením dřevěných lamel ze sušeného řeziva. Hoblování se provádí ze 4 stran. Jednotlivé lamely jsou napojovány po jejich délce metodou cinkování. K lepení se používá vodovzdorné lepidlo.
BSH lamely jsou tříděné, spojené zazubeným spojem a nakonec slepené do rozměru dle požadavků zákazníka. Standardní tloušťka lamel je 40 mm.

 • BSH je sušený a hoblovaný hranol, který se řadí do pevnostních tříd BS11 a BS 14
 • BSH hranoly se vyrábí od průřezu 60 x 120 mm až do průřezu 200 x 440 mm zejména z lamel tl. 40 mm
 • BSH hranoly se vyrábí v průmyslové kvalitě (NSi) a pohledové kvalitě (Si), u které je materiál tříděn dle stanovených kvalitativních kritérií
 • BSH hranoly jsou převážně vyráběny ze smrkového dřeva, které je při výrobě vysušeno na vlhkost 15% +/- 3%

 

Šest důvodů, proč při stavbě používat BSH hranoly:

 1. Mají stabilní rozměry
 2. Jsou jednotné – mají stejnou šířku a výšku po celé délce hranolu
 3. Jsou pevné a pružné (vyšší pevnost než KVH)
 4. Nabízejí nadstandardní rozměrové možnosti
 5. Jsou kvalitně opracované
 6. Jde o přírodní materiál bez škůdců (vysoká teplota při sušení sterilizuje materiál)

 

Nejběžnější použití:

 • Nosné konstrukce s velkými rozpony a vysokou únosností
 • Konstrukce s důrazem na vysokou tvarovou stálost dřeva
 • Vnitřní a venkovní aplikace s vysokými estetickými požadavky

 

KVH hranoly (z německého Konstruktionsvollholz)

Jedná se o konstrukční stavební dřevo, čtyřstranně hoblované, vysoušené se sraženými hranami. KVH hranol je v průřezu z jednoho kusu materiálu, který je délkově napojovaný tzv. cinkovým spojem, u kterého vás příjemně překvapí vyvážený poměr mezi kvalitou a cenou. KVH hranoly jsou cenově dostupnější než BSH hranoly a vyrábí se již od rozměru 40x60 mm. Mají ovšem menší tvarovou stálost než lepené BSH hranoly a jsou dostupné převážně v nepohledové (NSi) kvalitě. Doporučíme vám to nejlepší možné řešení, ale konečné rozhodnutí necháme na vás!

Díky technickému sušení dosahují vyborných konstrukčních vlastností a neobsahují žádné škodlivé látky. Cinkovaný ozubový spoj umožňuje vyrábět KVH ve standardní délce 13 metrů a přispívá k vysoké pevnosti každého prvku.

Používají se například na rámové konstrukce dřevostaveb, konstrukce podlah a stropů, altány, pergoly, konstrukce krovů a plochých střech.

 • KVH je sušený a hoblovaný hranol, který splňuje stavební normy a pevnostní třídu C24.
 • KVH hranoly se vyrábí od průřezu 40x60 mm až do průřezu 140x240 mm a pouze v sudých rozměrech.
 • KVH hranol je délkově spojovaný tzv. cinkovým spojem, který nikterak neovlivňuje kvalitu či mechanické vlastnosti dřeva.
 • KVH hranoly jsou převážně vyráběny ze smrkového dřeva, které je při výrobě vysušeno na vlhkost 15% +/- 3%
 • KVH hranoly se nevyrábějí v pohledové kvalitě.

 

Pět důvodů, proč při stavbě používat KVH hranoly:

 1. Tvarová stálost (materiál se méně kroutí a méně prasklá než klasické hraněné řezivo)
 2. Variabilní délka (dle přání zákazníka lze vyrobit v délkách 6 až 13m)
 3. Vysušení řeziva (díky vysušení není dřevo třeba ošetřovat proti dřevokazným houbám a hmyzu)
 4. Nízká hmotnost (vysušení snižuje hmotnost materiálu, díky tomu je manipulace s hranoly jednodušší)
 5. Jednoduché a rychlé použití (pro finální použití stačí hoblované hranoly pouze přebrousit a nanést povrchovou úpravu)

 

Při porovnání mezi KVH a BSH Si byste měli zvážit několik faktorů:

Oba druhy mají své výhody a je důležité zvážit, který lépe vyhovuje konkrétnímu projektu. Při výběru je důležité brát v úvahu kvalitu materiálu, rozměry, vlastnosti a cenu. Důležité je také rozlišení mezi konstrukční a pohledovou kvalitou dřeva, které ovlivňuje, kde je možné daný typ využít.

 • Kvalita materiálu: Oba by měly být kvalitní, ale specifikace kvality se může lišit.
 • KVH se nevyrábí v pohledové (Si) kvalitě
 • Rozměry: Zkontrolujte, zda mají oba typy dřeva potřebné rozměry pro váš konkrétní projekt.
 • Vlastnosti materiálu: Jestliže je některý z materiálů podroben speciální úpravě, zjistěte, jaké vlastnosti to může mít, a zda jsou tyto vlastnosti pro váš projekt důležité.
 • Cena: Různé typy dřeva mohou mít různé ceny, a to i přes podobné označení. Zvážte cenový rozdíl mezi KVH a BSH Si vzhledem k vašim požadavkům.

 

V každém případě je nejlepší záměr konzultovat s odborníkem na dřevo nebo se obrátit na konkrétního výrobce pro detailní informace o konkrétních vlastnostech a použití těchto materiálů.

 

Co znamená konstrukční a pohledová kvalita

Konstrukční kvalita (označena jako NSi) je určena k použití všude tam, kde nejsou vysoké nároky na pohledovou kvalitu. Dřevo může být zabarvené, zamodralé, mohou být vypadané suky, praskliny a další drobné vady. Jedná se o vizuální chyby, které neovlivňují mechanické vlastnosti materiálu. Nedostatky ve vzhledu nikoli v kvalitě materiálu a vše v souladu s odpovídajícími oborovými normami.

>>> Více o kritériích kvality a vzhledu KVH hranolů ZDE.

Příklady přípustných vad u konstrukční/nepohledové (NSi) kvality u KVH hranolů

           


Pohledová kvalita (označena jako Si) – je určena k použití na přiznaných a pohledových konstrukcích. Výrobky jsou bez zabarvení, zamodrání, bez zjevných vad. Případné nedostatky (smolníky, vypadlé suky, menší trhliny) jsou vyspraveny. 

>>> Kvalitativní kritéria vzhledu lepených hranolů BSH.

Obě kvality (NSi a Si) jsou si pevnostně rovny.

 

Výskyt suků na hranolech

Veškeré konstrukční hranoly mají suky, protože stromy mají větve. Jejich množství, četnost a velikost se řídí platnými oborovými normami.

 

Pevnost zubovitého spoje

Je minimálně stejná nebo vyšší než pevnost rostlého dřeva. Pevnost konstrukčního prvku není snížena použitím cinkového spoje.

 

Proč je KVH výhodnější než běžné řezivo? Více se o tom dozvíde ZDE.