Otázka:

KVALITATIVNÍ KRITÉRIA VZHLEDU LEPENÝCH HRANOLŮ BSH

KVALITATIVNÍ KRITÉRIA VZHLEDU LEPENÝCH HRANOLŮ BSH

BSH je hranol z několika na sobě vrstvených lamel, které jsou délkově napojované tzv. cinkovým spojem. Obecně platí více lamel = více lepených spár = více lepidla = větší pevnost a tvarová stálost.

Dřevo patří mezi oblíbený a široce používaný moderní stavební materiál. Jeho vlastnosti a kvalita se však mohou, vzhledem k tomu že se jedná o rostlý přírodní materiál, podstatné̌ lišit.

Kritéria kvality BSH ke stažení ZDE*

*Uváděná kvalita a kritéria kvality povrchů jsou převzaty z podkladů výrobců a mohou se v závislosti na aktuálním dodavateli mírně lišit. 

Co znamená konstrukční a pohledová kvalita

Konstrukční kvalita (označena jako NSi) je určena k použití všude tam, kde nejsou vysoké nároky na pohledovou kvalitu. Dřevo může být zabarvené, zamodralé, mohou být vypadané suky, praskliny a další drobné vady. Jedná se o vizuální chyby, které neovlivňují mechanické vlastnosti materiálu. Nedostatky ve vzhledu nikoli v kvalitě materiálu a vše v souladu s odpovídajícími oborovými normami. 

Pohledová kvalita (označena jako Si) – je určena k použití na přiznaných a pohledových konstrukcích. Výrobky jsou bez zabarvení, zamodrání, bez zjevných vad. Případné nedostatky (smolníky, vypadlé suky, menší trhliny) jsou vyspraveny. 

BSH hranoly (z německého Brettschichtholz)

Hledáte architektonicky všestranný a pohledový materiál? Naše doporučení: kupte si lepené lamelové konstrukční hranoly (BSH) v pohledové (Si) kvalitě! BSH lepené vrstvené hranoly se skládají ze sušených lamel lepených rovnoběžně s vlákny, přičemž vady jako velké suky, kůra a smolníky jsou odstraněny. Díky lepení má BSH vyšší pevnost a tuhost než klasické rostlé dřevo nebo konstrukční stavební dřevo (KVH). Největší výhodou BSH hranolů je rozměrová stálost, přesnost a vysoká nosnost při nízké vlastní hmotnosti. BSH lepené hranoly lze díky svým vlastnostem využít nejen v interiérech, ale také exteriérové využití je možné v plném rozsahu. Jsou vhodné pro vysoce namáhané a esteticky náročné konstrukce staveb s větším rozpětím.

BSH lepené hranoly mají sražené hrany. Nejčastěji se vyrábějí ze smrkového dřeva. Jsou vyráběny lepením dřevěných lamel ze sušeného řeziva. Hoblování se provádí ze 4 stran. Jednotlivé lamely jsou napojovány po jejich délce metodou cinkování. K lepení se používá vodovzdorné lepidlo.
BSH lamely jsou tříděné, spojené zazubeným spojem a nakonec slepené do rozměru dle požadavků zákazníka. Standardní tloušťka lamel je 40 mm.

 • BSH je sušený a hoblovaný hranol, který se řadí do pevnostních tříd BS11 a BS 14
 • BSH hranoly se vyrábí od průřezu 60 x 120 mm až do průřezu 200 x 440 mm zejména z lamel tl. 40 mm
 • BSH hranoly se vyrábí v průmyslové kvalitě (NSi) a pohledové kvalitě (Si), u které je materiál tříděn dle stanovených kvalitativních kritérií
 • BSH hranoly jsou převážně vyráběny ze smrkového dřeva, které je při výrobě vysušeno na vlhkost 15% +/- 3%

 

Šest důvodů, proč při stavbě používat BSH hranoly:

 1. Mají stabilní rozměry
 2. Jsou jednotné – mají stejnou šířku a výšku po celé délce hranolu
 3. Jsou pevné a pružné (vyšší pevnost než KVH)
 4. Nabízejí nadstandardní rozměrové možnosti
 5. Jsou kvalitně opracované
 6. Jde o přírodní materiál bez škůdců (vysoká teplota při sušení sterilizuje materiál)

 

Nejběžnější použití:

 • Nosné konstrukce s velkými rozpony a vysokou únosností
 • Konstrukce s důrazem na vysokou tvarovou stálost dřeva
 • Vnitřní a venkovní aplikace s vysokými estetickými požadavky